Ceny luksusowych domów w Polsce

Nawet kilkadziesiąt milionów złotych będzie musiał zapłacić inwestor, który chciałby stać się właścicielem luksusowej posiadłości w najbardziej urokliwych zakątkach Polski. Wille, pałace, dwory, posiadłości to szybko rosnący segment nieruchomości luksusowych w naszym kraju.

Polski rynek prestiżowych domów, willi i dworków generalnie rozwija się w dwóch rodzajach lokalizacji. Z jednej strony są to najbardziej topowe, najpiękniejsze zakątki turystyczne – takie jak bałtycka riwiera, Mazury czy pasma górskie – z uwzględnieniem obleganych miejscowości, typu Zakopane, Sopot, Karpacz itp. Drugi typ lokalizacji to oczywiście wielkie miasta i ich dzielnice willowe lub miejscowości satelicki.

Luksusowe domy na rynkach wielkomiejskich

Chyba najsłynniejszym, najbardziej charakterystycznym przykładem jest uzdrowisko pod Warszawą, czyli Konstancin – Jeziorna zwane „polskim Beverly Hills”, gdyż tu w zabytkowych, odrestaurowanych willach i w nowych, luksusowych posiadłościach żyją milionerzy i gwiazdy świata ekranu oraz mediów. Tu w willi wycenianej na 10 mln zł mieszka choćby Maryla Rodowicz. Posiadłości mają m.in. milioner i inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas, Jerzy Starak – milioner z branży farmaceutycznej, właściciela Polpharmy i wielu innych ludzi z pierwszych stron gazet, bądź okupujących najwyższe pozycje na liście milionerów. Niedawno posiadłość w Konstancinie wystawiło na sprzedaż medialne małżeństwo Hanny i Tomasza Lisów.

Ile trzeba wydać by myśleć o luksusowym domu w Konstancinie? Ceny wynoszą przynajmniej kilka milionów złotych w górę. Realny rząd wielkości za rezydencję z najwyższej półki to 10 – 20 mln. Za tyle też kilka lat temu wystawiono na sprzedaż ponad 700 – metrową zabytkową Willę Wersal z początku XX wieku. Nieruchomość zawiera takie udogodnienia jak m.in. kort tenisowy i klimatyzowaną salę kinową. Inny przykład luksusu z „polskiego Beverly Hills” to jeden z domów wzniesionych w latach 90′. Willa przy ul. Chylickiej, której projektanci wzorowali się na Łazienkach Królewskich została swego czasu wyceniona na 24 mln zł.

Do podstołecznych miejscowości satelickich, gdzie dobrze „czują się” luksusowe domy, należą z pewnością również Łomianki. Tam swą posiadłość ma m.in. Magda Gessler – gwiazda telewizji TVN. Swego czasu jedną z rezydencji w Łomiankach – w otulinie Parku Kampinoskiego – wyceniano na 22 mln zł. Przeciętne ceny za kilkuset metrowe domy o wysokim standardzie w Łomiankach mieszczą się zazwyczaj w przedziale cenowym wynoszącym około 3 do 7 mln zł.

W samej Warszawie wśród willowych lokalizacji wymienimy tzw. dzielnicę dyplomatów, czyli Saską Kępę gdzie za wygodny przedwojenny dom trzeba zapłacić nawet blisko 10 mln zł, a ceny za metr kwadratowy wynoszą kilkanaście tysięcy. Pozornie nie wydaje się to dużo, na tle cen za najbardziej luksusowe apartamenty w centrum stolicy, które w projektach takich jak Złota 44 czy Cosmopolitan zaczynają się od przynajmniej około 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wg danych z raportu “High Level Book” przygotowanego przez High Level Sales & Marketing za 2018 rok, próg wejścia na rynek stołecznych apartamentów wynosi około 25 tys. zł/mkw. Cena za metr kwadratowy luksusowej posiadłości jest więc znacznie niższa, ale należy pamiętać, że najczęściej o wiele większe są metraże domów segmentu Premium, przez co finalnie cena za całość będzie najczęściej zdecydowanie wyższa.

Luksus w miastach regionalnych

W Krakowie – drugim po stolicy rynku luksusu mieszkaniowego w Polsce – do prestiżowych lokalizacji o zabudowie jednorodzinnej należy z całą pewnością Wola Justowska. To część krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec, słynąca z zieleni i niskiej, prestiżowej zabudowy. To lokalizacja z jednej strony pozwalająca cieszyć się intymnością, ciszą i bliskością przyrody, z drugiej zaś oddalona o około 15 minut jazdy samochodem od centrum. Domy w Woli Justowskiej wycenia się przeciętnie na kilka milionów złotych. Najdroższe, pojedyncze nieruchomości uzyskują wyceny nawet kilkunastu milionów.

Gdzie jeszcze szukać krakowskich domów z wyższej półki? Do takich lokalizacji należy m.in. Zabierzów, na północny zachód od Krakowa, gdzie na sprzedaż niedawno wystawiono 600 – metrową, 15 – letnią willę wycenioną na 4,5 mln zł. Daje to wysoką jak na rynek domów jednorodzinnych cenę rzędu 7500 zł/mkw. Są to stawki zbliżone do cen za mieszkania w dobrych, śródmiejskich krakowskich lokalizacjach. Zaznaczmy, że wg NBP ceny transakcyjne 1 mkw. mieszkania na krakowskim rynku wtórnym wynoszą aktualnie (dane za III kw. 2019 ) niecałe 7200 zł.

We Wrocławiu nie brak willowych lokalizacji, często z przedwojenną zabudową. Okazałe domy o bardzo wysokiej wartości znajdziemy w takich wielkomiejskich dzielnicach willowych jak Biskupin/Sępolno, Zacisze/Zalesie czy Karłowice. Każda z tych dzielnic ma przedwojenny rodowód. Każda odznacza się dużą ilością zieleni, terenów spacerowych, bliskością parków i bulwarów nadodrzańskich. Ceny za okazałe posiadłości mieszczą się tu w średnim przedziale od 1,5 do 2,5 mln zł. Pojedyncze oferty mogą przekraczać 5 mln zł. Do najdroższych nowych dzielnic i miejscowości o zabudowie jednorodzinnej należą natomiast lokalizacje na południu miasta, takie jak m.in. Oporów, Bielany Wrocławskie, czy Wysoka.

Luksus w kurortach turystycznych

Luksusowe domy w miejscowościach wypoczynkowych zazwyczaj pełnią równocześnie rolę pensjonatów i hoteli. Rozwija się też bardzo dobrze segment inwestycyjnego budownictwa tego typu np. w systemie condo, gdzie udziałowcy współfinansują budowę hotelu czy posiadłości pod wynajem dla turystów, jednocześnie stając się właścicielami pojedynczych pokojów. Następnie uzyskują gwarantowany zwrot z wynajmu. Operatorem jest często sam deweloper, ewentualnie wynajmuje on firmę, która zarządza obiektem.

Do najdroższych lokalizacji luksusowych domów należą z pewnością Trójmiasto na północy i Zakopane na południu.

W Trójmieście wskażemy na Sopot, w Gdańsku będzie to Jelitkowo, z kolei w Gdyni dzielnicą zabudowy jednorodzinnej o wysokim standardzie jest Orłowo. Przykład luksusowej oferty z najwyższej półki to jedna z posiadłości przy ul. Akacjowej, wystawiona na sprzedaż za niecałe 6 mln zł. W Sopocie 8 mln zł musiał wydać szczęściarz, który chciał podziwiać taflę Bałtyku z perspektywy 40 – metrowego tarasu domu przy ul. Drzymały, w bezpośrednim pasie nadmorskim – przy plaży i promenadzie. Nieruchomość o powierzchni niecałych 400 metrów kwadratowych ma w sumie 7 niebywale przestronnych pokoi.

Podsumowanie

Powyższy tekst z całą pewnością nie wyczerpuje listy luksusowych domów w Polsce. Ta z roku na rok się powiększa, wraz z dynamicznym wzrostem wartości całego rynku nieruchomości Premium w naszym kraju. Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” z 2018 wynika, że wartość segmentu luksusu w nieruchomościach w Polsce wynosi, w zależności od przyjętej metody liczenia, od 1,3 do 3,5 mld zł. Z kolei wg raportu “High Level Book” przygotowanego przez High Level Sales & Marketing, obecne tempo wzrostu wartości segmentu Premium wynosi około 8 proc. rocznie. Rynek szybko dojrzewa. Przybywa zarówno samych nieruchomości o najwyższym standardzie, jak i ich typów. Możemy wymienić zarówno zabytkowe, restaurowane wille, posiadłości, domy, pałace, jak i nieruchomości nowe – stylizowane na zabytkowe – nawiązujące choćby do tradycyjnych dworków szlacheckich, obiekty o charakterze rustykalnym – np. pensjonaty, wille czy hotele w górach nawiązujące do tradycyjnego stylu zakopiańskiego. czy wreszcie bardzo nowoczesne posiadłości w nowych dzielnicach wielkomiejskich. Wszystko to przekłada się na coraz bogatszą i coraz atrakcyjniejszą ofertę, która przyciąga coraz większy kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.