Eleganckie apartamenty w górach – najpopularniejsze lokalizacje

Polskie góry rokrocznie przyciągają rzesze turystów, nie tylko w sezonie narciarskim. Karkonosze, Beskidy, Tatry, Bieszczady kuszą amatorów trekkingu, pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej i wielu innych aktywności. Do rozwoju turystyki dostosowuje się oczywiście również branża turystyczna i hotelarsko-noclegowa. W tym tekście wskażemy najbardziej topowe górskie lokalizacje turystyczne, z ich flagowymi obiektami typu apartamenty, posiadłości na wynajem, hotele itp.

Zakopane

To oczywiście nr 1 polskich gór. Najbardziej znany i najchętniej odwiedzany kurort w Tatrach i w górach w ogóle, a kto wie czy nie w skali całego kraju. Zakopane wyróżnia świetna baza hotelowa, z obiektami klasy światowej, a także duża liczba posiadłości i willi, także o charakterze zabytkowym.

Wśród prestiżowych obiektów noclegowych wymienimy choćby hotele: Rysy, Grand Hotel Stamary czy Belvedere. Niedawno otworzył się hotel Radisson Blu. Na uwagę zasługuje również Nosalowy Dwór Resort & SPA. Inwestor tego obiektu rozbudowuje swoją bazę. Gotowy do otwarcia jest kolejny hotel – Nosalowy Park Hotel & SPA, który został dobudowany do zabytkowej, zakopiańskiej posiadłości „Villa Marilor”. Willa t powstała w 1912 roku, znajduje się w parku, w centrum Zakopanego – 500 metrów od Krupówek.

Wśród prestiżowych nieruchomości zakopiańskich są również posiadłości nawiązujące stylem do przedwojennej architektury miasta. Reprezentuje ją choćby willa „Oksza” zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza – ojca Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Obecnie mieści się tam Muzeum Tatrzańskie. Stylizowane wille tego typu mogą być bardzo drogie – ich ceny sięgają nawet kilku milionów złotych.

Ceny nieruchomości w Zakopanem należą do najwyższych w Polsce. Za mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji np. blisko Krupówek, czy też apartament z widokiem na górską panoramę trzeba często zapłacić kilkanaście tysięcy złotych od metra kwadratowego. Górna granica cenowa przekracza 20 tys./mkw. , a więc jest na poziomie stawek z najdroższej dzielnicy mieszkaniowej w Polsce, czyli warszawskiego Śródmieścia.

Karpacz

Kurort ten jest wiodącym ośrodkiem wypoczynkowym w Karkonoszach na Dolnym Śląsku. Miejscowość pod Śnieżką słynie z pięknych widoków, zabytkowej świątyni Wang, kolejki linowej na Kopę, tras saneczkowych, dzikiego wodospadu, parku rozrywki Western City i wielu innych atrakcji. Przy tym ma świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Prym wiedzie potężny hotel Gołębiewski z parkiem wodnym, akwarium i klubem nocnym. Wymienić należy również hotel Artus & Sowia Dolina. Obiekt oferuje m.in. kryty basen, rozbudowaną strefę SPA, halę do koszykówki i do squasha, salę bilardową, klub nocny i wiele udogodnień dla rodzin (m.in. bawialnię dla dzieci).

Niesamowite górskie widoki – to z kolei jedna z atrakcji Zamku Księża Góra. Ten otwarty w 2016 roku obiekt mieści się na samym szczycie Księżej Góry, ponad 600 metrów n.p.m. Rozciąga się stąd uroczy widok na Karpacz. Obiekt obecnie funkcjonujący jako hotel, ma piękną, bogatą historię. Posiadłość powstała pod koniec XIX wieku, jako rezydencja baronów Kurta i Agnes Pergler von Perglas. W czasie wojny rezydował tu Hermann Goering. Z kolei w PRL wypoczywali tu komunistyczni kacykowie – m.in. Edward Gierek i Wojciech Jaruzelski. Dziś posiadłość stanowi jeden z najbardziej prestiżowych adresów noclegowych w Karpaczu.

Wisła

Z Sudetów przenosimy się teraz w Beskidy, a konkretnie do Wisły w Beskidzie Śląskim. Fani skoków narciarskich wiedzą doskonale, że to miasto polskiej legendy tej dyscypliny sportu, czyli Adama Małysza. Wisła jest znana jednak nie tylko z osoby czempiona narciarskiego, ale także z pięknej przyrody i urokliwego miasteczka, by wymienić choćby Dolinę Białej Wisełki, Jezioro Czerniaskie, wyciągi i skocznie narciarskie (m.in. imienia Adama Małysza), pijalnię wód w Parku Zdrojowym, amfiteatr, zabytkową drewnianą zabudowę miejską i drewniany kościół p.w. Znalezienia Świętego Krzyża.

Nie brak w Wiśle prestiżowych apartamentów dla gości i obiektów hotelowych, takich jak m.in. Karolowy Dwór – hotel w stylu rustykalno – alpejskim położony na wzgórzu z widokiem na Wisłę i panoramę Beskidów. Wśród wielu obiektów noclegowych można wskazać również na Hotel Stok – świetnie położony tuż przy stokach narciarskich.

Kudowa –Zdrój

Tym razem znów Dolny Śląsk i pasmo górskie w Sudetach, tyle że nie Karkonosze, a Góry Stołowe. Tu – przy samej granicy z Czechami znajduje się niepisana stolica kurortów Kotliny Kłodzkiej, czyli Kudowa – Zdrój. Miejscowość to powszechnie uznany ośrodek zdrojowy, który wraz z sąsiednią Polanicą i Dusznikami – Zdrój tworzy swoiste zdrojowe „trójmiasto” w Górach Stołowych. Do największych atrakcji Kudowy należą z pewnością Kaplica Czaszek – jeden z trzech takich obiektów w Europie. Kaplica została wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy. Zachwyca również odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (m.in. wody arsenowe). Mieści się tam także otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko. Wśród atrakcji przyrodniczych są natomiast Szczeliniec Wielki i Błędne Skały a więc niesamowity kompleks skalny, pełen labiryntów i sekretnych przejść.

Kudowa jako popularny ośrodek wypoczynkowy ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Wśród prestiżowych obiektów hotelowych wymienimy m.in. Hotel Amalia czy Pensjonat Villa Antica. Oba obiekty mieszczą się w zabytkowych przedwojennych sanatoriach, posiadłościach i willach. Tego typu zabudowy nie brak w Kudowie Zdroju .

Ustrzyki Dolne

Nasz przegląd topowych górskich lokalizacji kończymy nietypowo – bowiem w dalekich, dzikich Bieszczadach. Ustrzyki Dolne nazywa się czasem stolicą tego pasma górskiego, słynącego z pięknych malowniczych łąk. Zabytkowy cmentarz żydowski, barokowy kościół Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej, cerkiew grekokatolicka – to jedne z największych atrakcji Ustrzyk, oczywiście oprócz pięknej przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki to nieco peryferyjny „adres” turystyczny w porównaniu do pozostałych miejscowości, które znalazły się w tym zestawieniu, ale i tu znajdziemy ciekawą ofertę noclegową z wysokiej półki, by wymienić choćby oddalony o niecałe 30 km od popularnego Polańczyka – Dwór Leszczowate Wellness & Spa – ze strefą relaksu i SPA, basenem, placem zabaw dla dzieci i darmową wypożyczalnią rowerów.

Zakończenie

Powyższa lista nie wyczerpuje z całą pewnością bogactwa turystycznych lokalizacji w polskich górach. Cieszy to, że baza hotelowo – noclegowa dynamicznie się rozwija. Inwestorzy doceniają potencjał gór i często w tzw. systemie condo partycypują w projektach inwestycyjnych wykupując na własność pokoje hotelowe. Równolegle rośnie liczba inwestycji w starszych zabytkowych obiektach sanatoryjnych i nie tylko, które w latach PRL i wczesnych latach 3 RP niszczały lub były niedofinansowane.

* tekst odnosi się do sytuacji sprzed epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.