Mazurskie luksusowe miejsca do wypoczynku

Kraina „tysiąca jezior” to jedno z najurokliwszych miejsc na mapie Polski, zarazem bardzo popularny kierunek turystyczny. Ci którzy oprócz żeglowania po mazurskich akwenach, cenią luksus wypoczynku, również nie będą narzekać. Baza hotelowo -noclegowa na Mazurach jest świetnie rozwinięta.

Najpierw kilka zdań poświęćmy „miejscu akcji”. Przez potoczne określenie Mazury rozumiemy obszar leżący głównie na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Geograficznie natomiast Warmia i Mazury to nic innego jak Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie. Na mapie głównych ośrodków turystycznych na Mazurach są takie miasta jak: Mikołajki, Ełk, Węgorzewo, Ostróda, Giżycko, Mrągowo. Mazury należą do ścisłego topu turystycznego w naszym kraju.

Ostatnie całościowe dane na tematu ruchu turystycznego i bazy noclegowej w województwie warmińsko – mazurskim dotyczą roku 2018. Opublikował je Urząd Statystyczny w Olsztynie. Z raportu wynika, że w porównaniu do lat ubiegłych wzrosła zarówno baza, jak i liczba gości odwiedzających region.

Jak napisano w podsumowaniu wyników badania: W 2018 r. w szczycie sezonu turystycznego (31 lipca) w województwie do dyspozycji turystów pozostawało 507 obiektów noclegowych (posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych), które zapewniały 40,8 tys. miejsc noclegowych. Ponad połowa (58,0%) to obiekty całoroczne. Na bazę noclegową składało się 211 obiektów hotelowych (hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe) i 296 pozostałych obiektów noclegowych turystyki. W pierwszej grupie dominowały hotele, natomiast wśród pozostałych obiektów najliczniejszą grupą były kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, ośrodki wczasowe oraz zespoły domków turystycznych.

Z takiej to bazy noclegowej w analizowanym okresie skorzystało ponad 1,3 mln turystów, którym udzielono 3,2 mln noclegów. W porównaniu z 2017 r. było o 3,6% turystów więcej i o 3,3% więcej udzielonych noclegów.

Gdzie nocują ci, którzy kochają krainę tysiąca jezior? Wbrew pozorom żeglarze cenią jednak wygodę i przyzwoite warunki. Jak podkreśla instytut statystyczny z Olsztyna: podobnie jak w latach poprzednich, turyści najchętniej korzystali z usług oferowanych przez hotele – zatrzymało się w nich 910,2 tys. osób, którym udzielono 1,82 mln noclegów (69,6% ogółu korzystających ze wszystkich obiektów w województwie).

Taką konkluzję potwierdzają zresztą dane o udziale poszczególnych typach obiektów w rynku turystycznym na Mazurach. I tak: najwięcej turystów korzystało z hoteli czterogwiazdkowych (43,9%). Następnie wybierano wybierano hotele trzygwiazdkowe (32,6%) oraz dwugwiazdkowe (14,5%). Z hoteli pięciogwiazdkowych korzystało 6,6% turystów.

Wśród pozostałych obiektów największym zainteresowaniem cieszyły się usługi noclegowe świadczone przez ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, ośrodki wczasowe oraz zespoły domków turystycznych. W obiektach tych nocowało 10,9% ogółu korzystających.

Jak więc widzimy gość krainy jezior to raczej turysta zamożny, który preferuje hotele i to o wysokim standardzie. Na jaką ofertę może liczyć? Sprawdziliśmy to – przyglądając się prestiżowym obiektom noclegowym w najpopularniejszych mazurskich lokalizacjach.

Olsztyn

Olsztyn to stolica regionu, a zarazem pięknie położone, historyczne miasto, słynące z urokliwej starówki i wielu zabytków oraz z pięknego otoczenia przyrodniczego. Olsztyn ma dobrze rozwiniętą bazę hotelową. Ci którzy cenią wyjątkową lokalizację i widok z okna na taflę jeziora Ukiel, mogą skorzystać z oferty hotelu Przystań Hotel&Spa. Nieruchomość wyróżnia nowoczesna architektura, wielkie przeszklenia z widokiem na jezioro, przystań i żaglówki. W obiekcie jest również rozbudowa strefa SPA, sauny i basen oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętów wodnych.

Jeśli ktoś szuka wygodnego miejsca w centrum Olsztyna, może skorzystać z Warmiński Hotel & SPA. To świetnie zlokalizowany obiekt o wysokim standardzie. Hotel oferuje 133 pokoje, świetnie rozbudowaną strefę konferencyjną oraz SPA z sauną, salą fitness i gabinetem masażu.

Mikołajki

Zwane są czasem nieformalną, letnią stolicą Mazur. Kurort ten oferuje najpiękniejszą na Mazurach, dobrze wyposażoną wioskę żeglarską, trasy piesze i rowerowe, imprezy letnie, bazę rozrywkową i restauracyjną i wreszcie dobrą bazę hotelową. Wśród wielu obiektów noclegowych warto wyróżnić hotel Mikołajki – 5- gwiazdkowy obiekt, przepięknie zlokalizowany, tuż nad Jeziorem Mikołajskim.

Na uwagę zasługuje – także położony bezpośrednio nad jeziorem – hotel Amax SPA&Marina Mikołajki. W Mikołajkach, przy tafli wodnej znajduje się również obiekt popularnej sieci Gołębiewski. Hotel ma do zaoferowania zarówno świetnie rozwiniętą strefę konferencyjną i restauracyjną, jak i rozrywkową. Znajduje się tu m.in. całoroczne lodowisko, tor saneczkowy, zjeżdżalnia pontonowa, park wodny, akademia golfa, salon gier i wiele innych atrakcji.

Giżycko

To kolejna po Mikołajkach miejscowość pretendująca do miana turystycznej stolicy regionu. Miasteczko między jeziorami Kisajno i Niegocin zwane jest czasem stolicą żeglarstwa w Polsce. Słynie ze świetnych warunków do żeglowania, pięknej przyrody, ale też ciekawych zabytków – m.in. twierdzy Boyen z połowy XIX wieku.

Do najbardziej prestiżowych obiektów hotelowych w Giżycku należy z całą pewnością hotel st. Bruno – czterogwiazdkowy obiekt wyróżniający się centralną lokalizacją, jak i wyjątkowym charakterem. Hotel mieści się w odrestaurowanym zamku krzyżackim z XIV wieku. Obiekt znajduje się w sercu giżyckiej starówki, tuż obok Kanału Giżyckiego z mostem obrotowym, niedaleko zabytkowej wieży ciśnień i twierdzy. Goście mogą skorzystać ze zwiedzania zamku, ale też m.in. z basenu i oranżerii. Butikowy hotel oferuje również niepowtarzalne pokoje o wyjątkowych aranżacjach.

Podsumowanie

Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje ani bogactwa atrakcyjnych lokalizacji ani też listy prestiżowych obiektów hotelowych na Mazurach. Te są znacznie dłuższe. Polska kraina tysiąca jezior ma do zaoferowania naprawdę bardzo wiele dla turystów głodnych wrażeń, atrakcji ale też ceniących wygodną bazę noclegowo – hotelową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.