Najbardziej elitarne miejsca dla nieruchomości w Łodzi

Łódź to jedno z największych miast w Polsce, jednak rynek mieszkaniowy tutaj pod względem poziomu cen ustępuje wyraźnie Krakowowi czy Wrocławiowi, nie wspominając o Warszawie. Mimo wszystko ostatnie lata koniunktury w mieszkaniówce są też bardzo dobrym czasem dla Łodzi. Ceny mieszkań wyraźnie podskoczyły. Zwiększa się podaż inwestycji, także w segmencie Premium. Łódź zyskuje coraz więcej atutów, przyciągających inwestorów.

Jak na potencjał miasta, zwłaszcza jego wielkości i położenie w centrum kraju, na styku ważnych szlaków komunikacyjnych (autostrady A1 i A2, droga krajowa S8) ceny nieruchomości w Łodzi są zadziwiająco niskie. Mówimy o mieście w którym żyje blisko 700 tysięcy mieszkańców i jest to trzeci pod względem liczby mieszkańców ośrodek miejski w Polsce (czwarty pod względem powierzchni).

Obecnie – wg NBP – za 1 metr kwadratowy mieszkania w Łodzi płaci się 6000 zł. To mało, na tle takich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk. Ceny w tych ośrodkach są o 1500 – 2500 zł na metrze kwadratowym wyższe, a w Warszawie o blisko 3500 zł. Stawki w Łodzi pozostają więc o dobre kilkadziesiąt procent niższe od ośrodków, z którymi to miasto ze względu na wielkość i potencjał powinno być porównywane. Czemu tak się dzieje?

Brak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z całą pewnością niskie ceny mieszkań, zwłaszcza na tle ośrodków podobnych, wskazują na mniejszą atrakcyjność danej lokalizacji w oczach kupujących/inwestorów. W kontekście Łodzi kilka lat temu sporo mówi się o kryzysie demograficznym, który dotyka to miasto. Miasto traciło mieszkańców. Problemem Łodzi jest też ciągle rewitalizacja dużych obszarów poprzemysłowych, wreszcie swoistym „problemem” jest wizerunek, jako niezadbanego miasta poprzemysłowego, z „marginesem” oraz niewielka odległość do Warszawy, co sprawia iż wydaje się być „w cieniu” stolicy.

Co ciekawe – nawet w zdecydowanie mniejszych ośrodkach wojewódzkich w kraju – ceny mieszkań są zbliżone lub wyższe niż w Łodzi. Wg NBP więcej za nowe mieszkania płaci się średnio choćby w Bydgoszczy czy Olsztynie, nie wspominając o Szczecinie, który jest miastem zdecydowanie mniejszym Łódź, ale też Wrocław czy Kraków, a jednak bez kompleksów „goni” większe i mocniejsze ośrodki.

Warto jednak zaznaczyć, że przez ostatnie kilka lat ceny mieszkań w Łodzi mocno podskoczyły. I to być może jest dobry prognostyk dla miasta. W ciągu roku mieszkania tutaj podrożały o 500 zł/mkw., a więc blisko 10 proc. W ciągu dwóch lat stawki poszły do góry z 5148 zł do 6026 zł, czyli o 17 procent. Jak więc widzimy – także Łódź zyskuje na obecnej świetnej koniunkturze gospodarczej.

Dobrym znakiem dla miasta może być również szybki rozwój łódzkiego rynku nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza biurowego. Co prawda na razie i pod tym względem łódzki rynek jest mały, ale notuje obecnie szybkie wzrosty. Inwestorzy doceniają dobrą lokalizację miasta, dostęp nowych nieruchomości i wysoką dostępność biur. Łódzkie zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych obecnie sięgają pół miliona metrów kwadratowych. W budowie jest kolejnych ponad 100 tysięcy mkw.

Szybki rozwój rynku biurowego może pociągać za sobą zwiększenie liczby nowych projektów mieszkaniowych, oraz większe zainteresowanie inwestorów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rynek najmu napędzają obcokrajowcy – głównie zza wschodniej granicy. Miasto sukcesywnie odrabia też straty wizerunkowe. Powoli, ale jednak postępuje rewitalizacja zabytkowej i poprzemysłowej części miasta, a przypomnijmy że Łódź ma w tym zakresie bardzo wiele do zaoferowania.

To właśnie tu powstały ekskluzywne lofty U Scheiblera, pierwsze lofty w Polsce, w budynkach dawnej przędzalni bawełny zbudowanej przez Karola Scheiblera w XIX wieku. Co prawda inwestycja się nie powiodła, a deweloper zbankrutował, ale to właśnie łódzkie lofty „otworzyły” ten segment budownictwa w obiektach poprzemysłowych, podobnie jak Manufaktura otworzyła tego typu realizacje w segmencie galerii handlowych.

Obecnie prowadzona przez miasto rewitalizacja Łodzi zdecydowanie przyspieszyła. Zakończyła się choćby przebudowa pałacu Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272, który tym samym stał się jedną z największych atrakcji głównego deptaku w mieście. W obiekcie mieszczą się powierzchnie restauracyjne, także konferencyjne i hotelowe. W ramach rewitalizacji przebudowy doczekały się również ulice w centrum – Gdańska, Ogrodowa, Traugutta, Tuwima, Nawrota, Jaracza. Do ciekawych, reprezentacyjnych inwestycji w centrum zalicza się również budowę Lapidarium Detalu Architektonicznego – szeroko zakrojony, wyjątkowy projekt muzeum łódzkiej architektury, realizowany w miejsce dawnego komisariatu policji i zabytkowej willi.

Prestiżowe lokalizacje Łodzi

Oczywiście centrum miasta z ulicą Piotrkowską, to jedno z reprezentacyjnych miejsc w Łodzi. To zarazem jeden z najdłuższych deptaków w Polsce. Łódzkie Śródmieście to z pewnością jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w Łodzi, nie tylko ze względu na centralny charakter, ale również z racji dużej dostępności atrakcyjnych nieruchomości apartamentowe na rynku wtórnym. Mowa o mieszkaniach w zabytkowych, przedwojennych kamienicach itp. Plusem tego typu obiektów na tle konkurencji z innych ośrodków jest ich cena – są znacznie tańsze niż to samo budownictwo np. w Warszawie czy Krakowie.

Do topowych łódzkich lokalizacji należą również dzielnice Widzew i Polesie a także osiedle Rokicie w Łodzi Górnej. Wszystkie te części miasta charakteryzuje duże zadrzewienie i dostępność parków oraz terenów rekreacyjnych. Pod tym względem dominuje zwłaszcza Polesie, gdzie znajdują się m.in. Park na Zdrowiu, Park im. Poniatowskiego czy Park im. Michała Klepacza. Jeśli natomiast chodzi o ślady starej, przemysłowej Łodzi – te odnajdziemy głównie na Widzewie.

To tu znajduje się potężny kompleks Księży Młyn, a więc niepowtarzalny i uznany za pomnik historii obszar zabudowy fabrycznej i mieszkaniowej dla robotników (charakterystyczne famuły), wzorowany na przemysłowych miastach angielskich, zbudowany pod koniec XIX wieku przez najbogatszego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. To właśnie tutaj – w potężnym budynku przędzalni – kilkanaście lat temu powstały pierwsze polskie lofty.

Podsumowanie

Łódź to bardzo perspektywiczny, niesłusznie drugorzędny rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce. Ma wszelkie predyspozycje ku temu, żeby dołączyć do grona wiodących ośrodków. Dzisiejszą Łódź wyróżnia duży zasób atrakcyjnych i tanich nieruchomości na rynku wtórnym, które maja duży potencjał inwestycyjny i po doinwestowaniu mogą pełnić rolę nieruchomości segmentu Premium – apartamentów czy też obiektów hotelowych bądź biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.