Najbardziej prestiżowe budynki we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska to jeden z największych i najdroższych rynków nieruchomości w Polsce. Prężnie rozwija się tu zarówno segment nieruchomości komercyjnych, jak i mieszkaniowych – w tym także inwestycje apartamentowe z najwyższej półki.

W tym tekście przedstawimy najciekawsze, najbardziej prestiżowe realizacje deweloperskie, które wyrosły w dolnośląskiej stolicy w ciągu ostatnich kilkunastu lat – zarówno w segmencie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Zanim jednak to zrobimy, kilka słów poświęcimy na omówienie specyfiki wrocławskiego rynku nieruchomości.

Jak już powiedzieliśmy – należy on do najdroższych w Polsce. Z danych banku centralnego wynika, że wśród miast wojewódzkich droższe mieszkania są tylko w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Aktualnie metr kwadratowy nowego mieszkania kosztuje we Wrocławiu 7600 zł (dane za IV kw. 2019). Ceny rok do roku poszły w górę o 10 procent. Znacznie bardziej podrożały mieszkania używane – o ponad 1100 zł/mkw – z 6191 do 7316 zł, co stanowi wzrost aż o ponad 18 procent! Jest to najwyższy wzrost cen mieszkań wśród miast wojewódzkich w naszym kraju.

Wrocławski rynek nieruchomości mieszkaniowych cechuje spory zasób obiektów starszych o dużym potencjale inwestycyjnym. Mowa o zabytkowych kamienicach. W sąsiadującej ze Starym Miastem dzielnicy Śródmieście znajduje się kilka tysięcy kamienic. Prywatni inwestorzy, deweloperzy, wyszukują nieruchomości o świetnym położeniu, inwestują w nie, gruntownie odnawiają i przebudowują z przeznaczeniem na obiekty apartamentowe, hotelowe, biurowe itp.

Wrocław to też rynek oferujący względnie dobry dostęp do atrakcyjnych lokalizacji wokół centrum. Chodzi głównie o nieużytkowane obecnie nieruchomości, które kilkadziesiąt lat temu pełniły funkcje przemysłowe, szpitalne, kolejowe, wojskowe. Duży zasób takich obiektów już został sprzedany – powstają tam w praktyce od zera nowe osiedla mieszkaniowe, które zarazem pełnią rolę nowych dzielnic miasta. Mowa o takich projektach, jak m.in. Promenady Wrocławskie, Olimpia Port, Port Popowice, Browary Wrocławskie itd., ale także wiele inwestycji na powojskowym terenie tzw. Kępy Mieszczańskiej, czy też na terenach dawnego szpitala im. Babińskiego.

Powierzchnie biurowe

Wrocław to trzeci w Polsce rynek biurowy. Po Warszawie i Krakowie właśnie tu powstaje najwięcej nowoczesnych powierzchni biurowych. Z ostatniego raportu firmy doradczej JLL, która monitoruje ten rynek, wynika, że we Wrocławiu znajduje się obecnie już ponad 1,2 mln mkw. nowoczesnych biur. Aktualnie w budowie pozostaje kolejnych blisko 150 tys. mkw.

Na uwagę zasługuje m.in. potężny kompleks biurowy Wrocław Business Garden, który rośnie w centrum miasta, przy ul. Legnickiej. Docelowo skład inwestycji, zajmującej obszar 7 ha wraz z ogrodem, wejdzie dziewięć budynków, w których będzie łącznie 117 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej. Jest to największa inwestycja biurowa realizowana poza Warszawą. Do bardzo prestiżowych lokalizacji należy też rejon alei Powstańców Śląskich – tu z kolei, tuż obok wieżowca Sky Tower, duży kompleks biurowy – Centrum Południe – realizuje firma Skanska, niedawno po sąsiedzku z inwestycją ruszył natomiast Echo Investment, który również na działce w centrum miasta wybuduje duży biurowiec.

Najbardziej prestiżowe obiekty

Nie ma wątpliwości, że – zwłaszcza dla gości z zewnątrz – jednym z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu jest wieżowiec Sky Tower, który wyrósł przy ul. Powstańców Śląskich. Drapacz chmur liczący 50 pięter i 212 metrów wysokości jest najwyższym budynkiem mieszkalno-biurowym w Polsce. Nieruchomość powstała w 2012 roku. Inwestorem była spółka LC Corp Leszka Czarneckiego. Przez długi czas mieszkania w Sky Tower należały do najdroższych we Wrocławiu, z cenami przekraczającymi nawet 20 tys. zł/mkw. Dziś spośród ponad 200 apartamentów w wieżowcu, wiele stanowi ofertę noclegową dla wymagających gości. Ceny za nocleg dla dwojga wynoszą od kilkuset do ponad 1000 zł.

Kompleks Ovo Wrocław to kolejna „perełka” nowego budownictwa, która na stale zadomowiła się w panoramie miasta i dziś stanowi jej nieodłączny element. Mowa o obiekcie hotelowo – apartamentowo – biurowym o wyjątkowej, obłej bryle, który wyrósł tuż obok zabytkowego budynku poczty, w sąsiedztwie Plac Dominikańskiego. Całkowita powierzchnia Ovo Wrocław wynosi prawie 49 tys. m2. Nieruchomość posiada 7 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne. Została zaprojektowany przez Gottesman-Szmelcman Architecture. W Ovo znajdują się luksusowe apartamenty, w tym penthouse’y, których ceny wynosiły po kilka milionów złotych. Obecnie są to często nieruchomości inwestycyjne – na wynajem dla ambitnych klientów biznesowych czy turystycznych Mieszkańcy 120 – metrowego penthouse’u na najwyższym piętrze mogą korzystać z tarasu o podobnej wielkości, najnowocześniejsze rozwiązań w mieszkaniu (m.in. podgrzewanej podłogi, systemu Smart Home). Mają dostęp do licznych udogodnień na terenie obiektu, w tym usług concierge’a, serwisu pięciogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton, klubu fitness z basenem, ekskluzywnego salonu urody i SPA. Dla relaksu mogą odpoczywać również na wewnętrznym, zielonym patio.

Bulwary Staromiejskie – to kolejny przykład nowego budownictwa z najwyższej półki, a zarazem ciekawego wykorzystania powierzchni, których pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Mowa o budynkach dawnego szpitala im. Babińskiego w centrum Wrocławia, zaledwie kilkaset metrów od Rynku, przy fosie miejskiej. Obecnie jest tu realizowana jedna z najciekawszych inwestycji wielofunkcyjnych w mieście. Na ponad 2,5-hektarowym terenie znajduje się 14 budynków. Docelowo będą tu zarówno biura, przestrzenie usługowe (1/3 kompleksu) oraz około 480 apartamentów o średniej wielkości 40 mkw. Choć Bulwar Staromiejski jeszcze powstaje, już teraz jest to jedna z najbardziej prestiżowych nowych inwestycji Wrocławia. Warto dodać, że w tej części miasta, w rejonie tzw. Kępy Mieszczańskiej, przy starówce realizowanych jest wiele podobnych obiektów segmentu Premium. Ten świetnie zlokalizowany rejon miasta, przez wiele lat zupełnie nie wykorzystywał swego potencjału. Teraz się to zmienia.

Nasze krótkie zestawienie najbardziej prestiżowych, luksusowych budynków we Wrocławiu kończymy nietypowo, bo nieruchomością komercyjną – a konkretnie hotelową. Bez wątpienia jednak jest to jeden z obiektów cieszących się największą rozpoznawalnością i ogólnym prestiżem. Mowa o hotelu Monopol, zlokalizowanym na starówce, w sąsiedztwie deptaku na ul. Świdnickiej. Choć hotel to nieruchomość z długą, ponad 100 – letnią historią (mieszkała tu m,in. Eva Dietrich, Pablo Picasso, w czasach III Rzeszy z hotelowego balkonu przemawiał Adolf Hitler), swój blask odzyskał stosunkowo niedawno, bo 10 lat temu, kiedy po sprzedaży i gruntownym remoncie został ponownie otwarty, z miejsca wdzierając się na szczyt luksusowych realizacji we Wrocławiu. Hotel Monopol dziś to pięciogwiazdkowy obiekt oferujący ponad 120 pokoi i 14 apartamentów o najwyższym standardzie, ze strefą Wellness i SPA.

Podsumowanie

Powyższe przykłady to zaledwie część palety luksusowych budynków, prestiżowych obiektów we Wrocławiu. Tych przybywa – m.in. dzięki rosnącej liczbie realizacji polegających na odnawianiu nieruchomości zabytkowych i historycznych. Inwestorzy we Wrocławiu dostrzegli wielki potencjał do wykorzystania. Efektem z pewnością będą kolejne obiekty z najwyższej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.