Rosnący popyt na ekskluzywne nieruchomości w Krakowie

Kraków to jeden z najdroższych i najważniejszych rynków nieruchomości w Polsce. Inwestorzy cenią historyczny i turystyczny charakter miasta. Z tego powodu dawna stolica Polski idealnie nadaje się na lokalizację pod luksusowe apartamenty czy hotele i tego typu obiektów z najwyższej półki sukcesywnie w Krakowie przybywa.

 Siłą Krakowa jest niewątpliwie jego historyczność i ogromny potencjał turystyczny. To jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji w Polsce. Tylko w zeszłym roku Kraków odwiedziło aż 14 mln turystów! To o ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej. Z danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej dla Urzędu Miasta Krakowa wynika, że w ubiegłym roku goście „zostawili” w Krakowie 7,5 mld zł, o miliard więcej niż rok wcześniej.

Tendencje turystyczne są świetne, ale Kraków to nie tylko turystyka. To też jeden z największych ośrodków akademickich w kraju. Pod względem liczby studentów plasuje się tuż za Warszawą. W dawnej stolicy Polski kształci się blisko 200 tysięcy żaków. Tutaj mają siedzibę jedne z najbardziej prestiżowych uczelni  – a więc Uniwersytet Jagielloński, czy Akademia Górniczo – Hutnicza.

Kraków to też rozpędzony rynek nowych technologii. Świetnie czuje się tu branża IT, także segment usług dla biznesu, a symptomem tego stanu rzeczy są dane z rynku biurowego. Pod względem podaży nowoczesnych powierzchni biurowych Kraków zajmuje drugie miejsce w Polsce, po Warszawie i pierwsze wśród miast regionalnych. Z danych z raportu firmy JLL za luty 2020 wynika, że całkowity zasób nowoczesnych biur w Krakowie wynosi 1,4 mln mkw. Nowa podaż w ostatnim czasie wyniosła natomiast 150 tys. mkw. W trzecim w zestawieniu Wrocławiu całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych są o około 200 tys. mkw. mniejsze.

Rynek mieszkaniowy Krakowa

Aktualnie za 1 metr kwadratowy nowego mieszkania płaci się w Krakowie 8244 zł. Takie dane z IV kw. 2019 dostarcza Narodowy Bank Polski. Kraków jest obecnie trzecim pod względem wysokości cen nowych mieszkań rynkiem wśród miast wojewódzkich po Warszawie (9476 zł/mkw.) i Gdańsku (8585 zł/mkw.).

Ceny na rynku pierwotnym w ciągu roku wzrosły  o 1000 zł/mkw., czyli o blisko 14 procent. W ciągu dwóch lat, stawki poszły do góry aż o blisko 22 procent! Jeszcze w IV kw. 2017 za 1 mkw. nowego mieszkania płaciło się w Krakowie 6755 zł.

Jak więc widzimy hossa w mieszkaniówce, wyjątkowo silnie w przypadku Krakowa objawia się postępującą drożyzną. Nieco spokojniej – wg NBP – jest na rynku wtórnym, choć i tu ceny rosną. Z danych banku centralnego wynika, że za metr kwadratowy używanego mieszkania płaci się w stolicy Małopolski średnio 7400 zł. W ciągu dwóch lat stawki podskoczyły o 1200 zł/mkw., co stanowi wzrost o ponad 19 proc. Wzrost cen rok do roku wyniósł natomiast ponad 8 procent.

Skąd drożyzna na krakowskim rynku mieszkaniowym? Wynika ona z tych samych czynników, dla których jest drogo także w innych największych miastach kraju. Rekordowo niskie stopy procentowe z jednej strony wyraźnie poprawiają zdolność kredytową, z drugiej wpływają negatywnie na oprocentowanie lokat i obligacji. Z tego powodu aktualnie to rynek nieruchomości wydaje się najbezpieczniejszą lokatą gotówki dla  jej posiadaczy, zwłaszcza że rosnąca inflacja szybko „zjada” oszczędności.

Atrakcyjność rynku mieszkaniowego wynika również z dużego popytu na lokale pod wynajem. „Nakręcają” go między innymi rzesze przybyszów/pracowników z zagranicy, ale także świetnie rozwija się wynajem noclegowy, który czerpie napęd w rosnącej popularności Polski jako kierunku turystycznego.

Czynsze najmu mieszkań rosną i gwarantują godziwe zyski inwestorom. Rentowność inwestycji na wynajem szacuje się na około 5 – 6 procent rocznie, choć niektórzy deweloperzy gwarantują nawet i 8 proc. przez kilka pierwszych lat. W Krakowie – wg danych Amron Sarfin – średni czynsz najmu mieszkania w  wynosi  1519 zł i rok do roku wzrósł o blisko 4 procent.

Krakowski rynek luksusu

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny nieruchomości luksusowych w Krakowie ma się świetnie. Mamy do czynienia z całą paletą prestiżowych budynków, i świetnych lokalizacji. Wśród tych ostatnich z całą pewnością wymienimy Starówkę i Kazimierz – z mnóstwem zabytkowych kamienic, idealnie nadających się na luksusowe apartamenty, hotele, biura, restauracje. Z kolei jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, willowe, wśród najlepszych krakowskich lokalizacji jest osiedle Wola Justowska – część dzielnicy Zwierzyniec, cieszące się uznaniem mieszkańców i kupujących z cenami willi, posiadłości i domów wynoszącymi średnio 1.5 – 2,5 mln zł, przy czym spotyka się i rezydencje za kilkanaście a nawet kilkadziesiąt milionów złotych. W 2018 roku na Woli Justowskiej została wystawiona na sprzedaż posiadłość o powierzchni 1500 mkw. (na 1,5 hektarowej działce) wyceniona na 20 milionów złotych. Rezydencja zawiera m,in. Strefę SPA i longue z krytym basenem, piękny park, garaż na trzy auta, pomieszczenie dla personelu, a w samym pałacu – oprócz salonu, hallu, kilku kuchni, sypialni i łazienek – znajduje się aż 600 – metrowy taras.

Wśród najbardziej prestiżowych nieruchomości apartamentowych w mieście jest natomiast bez wątpienia Angel Wawel. To luksusowy kompleks apartamentowy łączący nowoczesność z historią dawnego obiektu sakralnego, zrealizowany we wnętrzach XVI-wiecznego klasztoru Sióstr Koletek (do którego dobudowano dwa nowoczesne skrzydła). Inwestycja zakończyła się w 2015 roku. W kompleksie znajduje się ponad 220 mieszkań. Ceny tych tańszych zaczynały się od około 15 tysięcy złotych za metr kw., jednak prawdziwym „czempionem” i zarazem jednym z najdroższych apartamentów w Polsce, jest oddany niedawno 700 – metrowy Apartament Królewski zrealizowany w dawnej kaplicy Sióstr Koletek. O przeszłości nieruchomości świadczą tak oryginalne elementy wystroju, jak freski na ścianach i witraże okienne. Apartament ma aż 4 piętra wysokości. W nieruchomości znajduje się m.in. prywatne SPA, strefa relaksu, jacuzzi, własne kino, pokoje dla służby i taras. Cena? Nieoficjalnie mówi się, że w grę wchodzi 20 mln zł.

Angel Wawel to bez wątpienia przykład jednej z najbardziej luksusowych nieruchomości apartamentowych w Polsce, wymieniany w jednym szeregu ze Złotą 44, czy Cosmopolitan w Warszawie, jednak Kraków ma do zaoferowania znacznie więcej prestiżowych, choć niekoniecznie tak ekstremalnie drogich nieruchomości. Jak już powiedzieliśmy, luksusowe apartamenty świetnie „czują się” w kamienicach w centrum. Ceny za takie mieszkania na Starym Mieście, Zwierzyńcu, Krowodrzy czy Kazimierzu mogą sięgać nawet i kilkunastu do 20 tysięcy złotych od metra kwadratowego. Mimo to popyt cały czas jest, nie tylko zresztą ze strony polskich inwestorów. Świetnie zlokalizowane nieruchomości o wielkim potencjale inwestycyjnym są na celowniku kupujących z zagranicy, m.in. nieruchomościowych funduszy inwestycyjnych, które zdają sobie sprawę, że Polska w ogóle, a Kraków w szczególe to szybko rosnący rynek, który przebojem wdziera się do pierwszej ligi europejskich lokalizacji segmentu nieruchomości premium.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.